Lista aktualności Lista aktualności

Razem dla bezpiecznej Regi

W dniu 14.11.2024 r. , w siedzibie Nadleśnictwa Resko odbyło się spotkanie, w sprawie  poprawy bezpieczeństwa wzdłuż rzeki Regi oraz informowaniu o potencjalnych zagrożeniach dla użytkowników. Poruszone zostały również tematy współpracy w zakresie poprawy warunków ruchu turystycznego, a także rozwiązywania problemów m.in. zaśmiecania okolic rzeki Regi. Cieszy fakt, że na zaproszenie Nadleśnictwa odpowiedziało bardzo dużo instytucji, a także przedstawiciele miejscowego samorządu. Wśród zaproszonych gości byli:

  • Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łobzie,
  • Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Płotach,
  • Przedstawiciele Wód Polskich (Gryfice, Nowogard),
  • Przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Łobeskiego,
  • KAJNET Resko,
  • Baza kajakowa „ Zakole Regi”,
  • Przystań kajakowa „ Witczakowe kajaki na Redze”,
  • Łobeska Fundacja Archeologiczna.

Oczywiście obecni byli również Leśniczowie z leśnictw, przez które przepływa rzeka Rega.

 

Na wstępie  omówiono położenie Nadleśnictwa Resko, jego charakterystykę, a także  samą rzekę Regę , gdzie wskazano  odcinki biegnące przez Nadleśnictwo Resko.

Głównym tematem, jaki został poruszony, była poprawa bezpieczeństwa dla ludzi korzystających z uroku rzeki Regi (spływy kajakowe, wędkarstwo, spacery). Głównym zagrożeniem na jaki wskazało Nadleśnictwo jest liczne występowanie martwych lub zamierających drzew w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Takie drzewa, często z silnie wypróchniałym pniem, stanowią wraz z drzewami z naderwanymi systemem  korzeniowym, potencjalne niebezpieczeństwo dla użytkowników rzeki. Nadleśnictwo wyszło  z propozycja usunięcia tych drzew ( oczywiście w miarę możliwości i z zapewnieniem bezpieczeństwa dla wykonawcy), a także zainstalowanie tablic ostrzegających o możliwym zagrożeniu. Zwrócono się również do organizatorów spływów kajakowych z apelem dotyczącym możliwości umieszczenia takowych tablic przy ich przystaniach, a także wzdłuż trasy spływu w miejscach np. postoju. Reakcja była bardzo pozytywna i firmy zadeklarowały chęć współpracy w tym działaniu, a także zaoferowały swoją pomoc przy zinwentaryzowaniu drzew niebezpiecznych i zgłaszaniu ich do nadleśnictwa. Kolejnym tematem jaki został przedyskutowany to termin realizacji prac. Ustalono, że pracę będą wykonywane głównie zimą i ukończone przed rozpoczynającym się sezonem turystycznym. Zainteresowane strony zostaną  z odpowiednim wyprzedzeniem poinformowane o terminie rozpoczęcia prac przez Nadleśnictwo, oraz o ich zakończeniu.

Każdy z zaproszonych gości miał możliwość swobodnego wypowiedzenia się i wniesienia swoich uwag. Nie odnotowano głosu sprzeciwu, a wręcz deklarowano pomoc. Zaproszenie goście wystosowali również prośbę do Nadleśnictwa, by włączyło się, a nawet objęło patronatem coroczną imprezę sprzątania rzeki Regi.

Spotkanie zakończyło się  ustaleniem okresu w jakim prace należy wykonać, ustalono warunki współpracy przy ustawianiu tablic ostrzegawczych, a także deklarowaną pomocą przy rozpoznawaniu potencjalnych niebezpiecznych drzew. Uzyskano również akceptację proponowanych rozwiązań przez Nadleśnictwo (usunięcie drzew). Nadleśnictwo ze swojej strony pozytywnie odniosło się do prośby gości na temat patronatu przy wspólnych wydarzeniach nad rzeką Regą.

Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie i wspólny merytoryczny dialog!

Wnioski końcowe:

  1. Wszyscy uznali za konieczne usunięcie niebezpiecznych drzew wzdłuż rzeki Regi.
  2. Termin przeprowadzenia zabiegu od 15.11.2024 r. do końca marca 2025 r.
  3. Ze względu na niedostępny teren i bezpieczeństwo zakładów usług leśnych, nie wszystkie drzewa będą mogły być usunięte.
  4. Przedsiębiorcy udostępnią teren przystani na tablice dotyczące zagrożeń występujących wzdłuż rzeki oraz każdorazowo przy odprawie spływu poinformują uczestników o zagrożeniach.
  5. Na wiosnę Nadleśnictwo Resko, Samorząd oraz przedsiębiorcy i społecznicy zorganizują akcję sprzątania śmieci wzdłuż rzeki Regi.