Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Najczęściej zadawane pytania

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebywania w lesie, przemieszczania się po nim, zachowania się podczas spotkania z dziką zwierzyną i wiele innych pytań.

Znajomy namawia mnie na wyścigi  crossem po lesie, czy jest to dozwolone?
Poruszanie się pojazdami silnikowymi, a więc także crossami po lesie jest całkowicie zabronione. Można nimi jeździć w obrębie lasów tylko po drogach publicznych. Za złamanie zakazu grozi grzywna do 500 zł, a za niszczenie przy tej okazji roślinności i ściółki leśnej, grzywna łączna do 1000 zł.
 
Czy pies, nawet ratlerek, w lesie musi być prowadzony na smyczy?
Kto w lesie nie prowadzi psa na smyczy, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny lub nagany. Karę może nałożyć Strażnik Leśny.

Czy inwalida z kartą uprawniającą do parkowania ma prawo wjechać samochodem do lasu?
Tylko inwalida, który ma auto dostosowane konstrukcyjnie do potrzeb swojego schorzenia, ze względu na narząd ruchu, może jeździć drogami leśnymi, ale parkować musi tylko w miejscach wyznaczonych.

W miniony weekend byłem z żoną w lesie i zauważyliśmy grupę młodych ludzi, którzy po krótkim pobycie odjechali zostawiając po sobie butelki, puszki inne śmieci. Czy powinniśmy zgłosić komuś ten fakt? Zapisałem numer rejestracyjny samochodu.
- O takich sytuacjach zawsze możemy powiadomić Nadleśnictwo lub leśnictwo, a także policję. Dobrze, że Pan zapisał numer rejestracyjny samochodu, ale musi się Pan również liczyć z tym, że żeby "śmieciarze" zostali ukarani, na przykład grzywną, będziecie Państwo musieli osobiście potwierdzić, to co widzieliście.

Wiosną spotkałam małego liska w lesie, czy powinnam go zabrać ze sobą i się nim zaopiekować?
Jeśli już napotkamy przypadkowo w lesie zwierzę, nie próbujmy go dotykać lub łapać. Może to okazać się dla człowieka niebezpieczne, gdyż możemy zostać zaatakowani przez broniące się zwierzę. Często, szczególnie wiosną i latem możemy natknąć się na młode sarny i dziki. Może się wydawać, że są to porzucone przez rodziców młode. Tak jednak nie jest. Nie zbliżajmy się zbytnio do napotkanych w lesie zwierząt, nie próbujmy zabrać ich ze sobą.

Sąsiadka namawia mnie na wyjazd samochodem do lasu na grzybobranie, o czym powinnam pamiętać przebywając na terenach leśnych?
Wędrując po leśnych ostępach, będąc na jagodach czy grzybobraniu pamiętajmy aby zachować w lesie ciszę, nie śmiecić, nie niszczyć roślinności i niejadalnych grzybów, nie płoszyć zwierząt, korzystać z leśnych parkingów zamiast wjeżdżać samochodem na leśne dukty. W lesie jesteśmy gośćmi i powinniśmy zachowywać się tak, aby nie czynić  szkody.

Planuję wycieczkę do lasu, dzieci przepadają za pieczoną na ognisku kiełbaską, gdzie mogę rozpalić ogień?
Gdy na biwaku w lesie chcemy rozpalić  grilla czy ognisko, to tylko za zgodą leśnika i w miejscu przez niego wyznaczonym. Upewnijmy się też, że zostawiamy je na pewno zagaszone. Jeden niedopałek papierosa lub nie dogaszone ognisko może być przyczyną tragedii i olbrzymiej straty w przyrodzie.
 
Gdzie pytać o drogę:
- portale internetowe lasów państwowych,
- biura nadleśnictwa,
- kancelarie leśnictw,
- strony internetowe urzędów gmin i miast,
- tablice informacyjno – ostrzegawcze na obrzeżach granic lasów, parkingach leśnych,
miejscach wypoczynku.