Web Content Display Web Content Display

Nie wypalaj …!

Do ostatniej soboty w związku z wypalaniem traw, powstało w Polsce ok. 900 pożarów niosących straty blisko 1 mln zł. Zginęły 3 osoby.

Wypalanie traw to wiosenny proceder, stosowany od dawna i powszechnie, niosący niebezpieczeństwo dla ludzi i przyrody. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wypalanie traw jest surowo zabronione i grozi za nie kara grzywny , a nawet więzienie.

Nieużytki wbrew pozorom są bardzo użyteczne dla cennej oraz chronionej fauny i flory. Niszczycielski żywioł odcina zwierzętom drogę ucieczki, prowadzi do unicestwienia wielu gatunków, niszczy bezpowrotnie siedliska ich bytowania.

Pojawieniu ognia nieodłącznie towarzyszy dym, który nasycony trującymi związkami, w tym też rakotwórczymi, może skutkować alergiami oraz wieloma chorobami ludzi i zwierząt.
Wypalanie traw jest niejednokrotnie przyczyną bardzo uciążliwych i trudnych do ugaszenia pożarów podziemnych pokładów torfu, sięgających nawet do kilkunastu metrów w głąb ziemi. 

Człowiek jest główną przyczyną pożarów traw. Taki pożar niejednokrotnie wymyka się z spod kontroli, szybko się rozprzestrzenia i zmienia kierunki stwarzając zagrożenie dla zdrowia, życia ludzi, zabudowań mieszkalnych, gospodarczych i lasów.

Właśnie rozpoczął się okres akcji bezpośredniej w lasach – czas największego zagrożenia możliwością powstania pożaru. W tym czasie nadleśnictwo jest w stanie najwyższej gotowości do udziału w akcjach ratowniczych.

Apelujemy  i przypominamy, że w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub    nadleśniczego,
  • korzystania z otwartego płomienia,
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.