Lista aktualności Lista aktualności

Akcja Straży Leśnej "Stroisz 23"

Stroisz to jeden z najpopularniejszych naturalnych materiałów roślinnych czyli gałązki iglaków wykorzystywanych we florystyce, a także w ogrodzie.

Stroisz można pozyskiwać z własnych drzew iglastych podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Większe ilości stroiszu można kupić u sprzedawców posiadających dokument (np. asygnatę) stanowiący dowód, że materiał roślinny został pozyskany legalnie, tzn. pochodzi z upraw specjalnie przeznaczonych do tego celu lub jest pozyskiwany podczas zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych w lasach.

Mając na względzie zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny czyli Święto Zmarłych 1 i 2 listopada, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie ogłasza na terenie nadzorowanych nadleśnictw, w tym także na terenie Nadleśnictwa Resko, akcję pod kryptonimem "STROISZ 23".

W dniach od 26 października do 3 listopada 2023 roku Straż Leśna będzie prowadzić wzmożone działania weryfikujące nielegalne pozyskanie gałęzi drzew iglastych, a także innej roślinności służącej między innymi do celów dekoracyjnych. Kontrolowane będą podmioty gospodarcze w zakresie legalności pochodzenia tak zwanych "produktów leśnych". W akcji strażnicy będą wykorzystwać kamery leśne i fotopułapki.