Lista aktualności
Leśnik został dawcą szpiku. Jesteśmy dumni!
Z radością informujemy, że nasza Koleżanka, poprzez Fundację DKMS, znalazła swojego bliźniaka genetycznego i została Dawcą komórek macierzystych.
Oto historia Izy z Nadleśnictwa Resko:
"Od mojej rejestracji w DKMS do donacji minęło zaledwie 10 miesięcy. Z ogromną dumą mogę powiedzieć, że jestem Dawcą, oddałam komórki macierzyste, które trafiły do starszej kobiety w Chorwacji. Nie należy się bać!
Oddaję honorowo krew, ale nigdy wcześniej nie myślałam o oddaniu szpiku. Zwykle kojarzyło mi się to z wbiciem igły w kość oraz towarzyszącym silnym bólem. W trakcie akcji krwiodawstwa, która odbyła się w Nadleśnictwie Resko, dzięki Stowarzyszeniu HDK Zielona Kropla, pierwszy raz miałam styczność z Fundacją DKMS. Miłe Panie z fundacji zachęciły mnie do darmowej rejestracji. Pomyślałam, sobie - jakie mam szanse na to, że ktoś zadzwoni akurat do mnie? Nie spodziewałam się. Pod koniec ubiegłego roku otrzymałam telefon z DKMS z informacją, że mam bliźniaka genetycznego, który potrzebuje mojej pomocy.
Pani koordynator z fundacji wszystko dokładnie wytłumaczyła i przedstawiła kolejne etapy jakie mnie czekają, o ile dalej wyrażam zgodę i chęci, aby komuś pomóc. Po odpowiedzeniu na kilka pytań w otrzymanej ankiecie oraz serii różnych badań, okazało się, że jestem zdrowa i zakwalifikowana do dalszej procedury do zostania Dawcą szpiku. Pani doktor prowadząca podjęła decyzję o pobraniu niezbędnych komórek macierzystych z krwi obwodowej.
Sama procedura pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej nic nie boli! Za to wcześniejsze przyjmowanie zastrzyków z czynnikiem wzrostu nie należy do przyjemnych... Ale pewnie to kwestia subiektywna. Wszystko trwało około 6 godzin. Nie nudziłam się ani trochę, personel medyczny dobrze o mnie w tym czasie zadbał."
Jaka jest misja Fundacji DKMS?
Znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorującego na nowotwór krwi i potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.
Ilu dawców jest zarejestrowanych w bazie DKMS?
W bazie jest zarejestrowanych ponad 1 800 000* potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, spośród których 11 500* już oddało swoje komórki Pacjentom z Polski i całego świata, dając im tym samym szansę na życie. (*Dane na 31.03.2023 r.)
Czy nowotwór krwi to częsta choroba?
Poszukiwanie zgodnego Dawcy komórek macierzystych to jak szukanie igły w stogu siana. Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, a aż 75% musi liczyć na pomoc Dawcy niespokrewnionego. W tej chwili co piąty polski Pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie. Nadzieją dla tych osób mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni Dawcy. Im większa ich baza, tym większa szansa, że wśród nich znajdzie się zgodny Dawca.
Czy łatwo jest znaleźć Dawcę?
Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1: kilku milionów. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Na całym świecie jest ponad 40 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”.
Dlaczego potrzeba tak wielu osób w bazach Dawców?
Im więcej potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest, by do grona potencjalnych Dawców dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.
Jak zarejestrować się w bazie?
Niezwykle ważne jest, aby decyzja o zostaniu potencjalnym Dawcą szpiku była przemyślana i świadoma. Aby zostać potencjalnym Dawcą szpiku, wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny na dkms.pl.