Lista aktualności Lista aktualności

Pożegnanie Nadleśniczego - Emeryta

Z dniem 26 lipca 2019 roku w Nadleśnictwie Resko zakończył pracę długoletni Nadleśniczy Jan Wais

Przygodę z leśnictwem Jan Wais rozpoczął jako absolwent Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. W latach 1974-1977 pracował jako stażysta, leśniczy technolog i adiunkt technolog w Nadleśnictwie Dobrzany. Później, przez 2 lata, był adiunktem technologiem w Nadleśnictwie Goleniów. Od roku 1979 przez prawie 11 lat pełnił funkcję zastępcy nadleśniczego w Nadleśnictwie Rokita aż do pamiętnej daty 1 lutego 1990 roku, kiedy został powołany na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Resko.

Ówczesny dyrektor Henryk Klimek napisał w swojej książce pt. "Z nakazu pracy": Dwie próby znalezienia godnego następcy były chybione, aż nadleśniczym został Jan Wais, mając opinię dobrego praktyka i twardego przełożonego.

Swoją wiedzą i zaangażowaniem służył lasom na stanowisku nadleśniczego 29 lat. Nadleśniczy to profesjonalista, leśnik z zamiłowania i wykształcenia. W jego działaniu zawsze było widać pewność, zdecydowanie i skuteczność w dążeniu do celu.

Po objęciu stanowiska Nadleśniczego Nadleśnictwa Resko, musiał zmierzyć się z rozmiarem zastanych halizn. W 1988 roku zajmowały powierzchnię 301,5 ha, a powodem ich powstania były głównie susze, nieuregulowane stosunki wodne i szkody od zwierzyny. Oprócz tego na granicy halizny było stwierdzonych dodatkowo kilkaset hektarów upraw. W latach 1988-1997 wykonano 1799 ha poprawek oraz dwukrotnie odnowiono 119,63 ha upraw przepadłych. Dzięki determinacji Nadleśniczego i załogi,  na koniec pierwszego dziesięciolecia, od momentu powołania na stanowisko nadleśniczego, nie wykazano ani jednego hektara halizny.

Przyznane odznaczenia: 1984 – Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, 1986 – Brązowy Krzyż Zasługi, 1996 – Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, 1997 – Odznaka za Zasługi dla Ochrony Środowiska, 1999 – Kordelas Leśnika Polskiego, 2004 – Srebrny Krzyż Zasługi, 2011 – Medal za Zasługi dla Łowiectwa Ziemi Szczecińskiej

Koordynował prace związane z likwidacją skutków klęsk, jakie dotknęły Nadleśnictwo Resko w latach 80-tych. Była to gradacja brudnicy mniszki oraz kilkukrotne potężne wichury, które wyrządziły masowe szkody w drzewostanach. Skuteczność działań naprawczych podejmowanych przez Nadleśniczego świadczy o dobrej organizacji i zarządzaniu pracą wielu osób, a efektem jest znaczna poprawa stanu fauny i flory uszkodzonych obszarów.

Ze szczególną troską podchodził do zachowania oraz odnawiania drzewostanów świerkowych na tutejszym terenie. Od wielu lat prowadził intensywne działania ograniczające gradację kornika drukarza w Nadleśnictwie Resko.

Poprzez swoje działania krzewił ideę szeroko pojętej ochrony środowiska przyrodniczego. Propagował ją w swojej pracy oraz na szczeblu lokalnym poprzez obejmowanie patronatem różnego rodzaju imprez proekologicznych oraz działań z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej, takich jak sadzenie lasu, konkursy wiedzy ekologicznej, plenerowe zawody sportowe itp.

Chętnie wspierał inicjatywy podejmowane przez współpracowników w zakresie poprawy warunków pracy i integracji załogi.

 

Pracownicy Nadleśnictwa Resko składają serdeczne podziękowania za wieloletnią pracę, zaangażowanie i wkład w rozwój firmy. Dziękujemy za profesjonalizm oraz chęć dzielenia się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Z okazji przejścia na emeryturę życzymy, aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później spełniły się właśnie teraz. Życzymy radości, zdrowia, satysfakcjonującego odpoczynku i szczęścia w życiu osobistym. Darz Bór!